Slovenska filantropija z organizacijami iz Velike Britanije, Irske in Nizozemske sodeluje v projektu Grundtvig »Učna partnerstva«.
Od 28.1. – 30.1. 2014 je potekala prva učna izmenjava v Veliki Britaniji.
Namen učne izmenjave je bil obiskati partnersko organizacijo, ogledati si primera njene prakse in fokusne skupine prostovoljcev (nad 75 let), v okviru katerih so ugotavljali motivacijo za vključevanje prostovoljcev v prostovoljske aktivnosti in ovire, ki jih morda pri delu ovirajo.
Na nacionalni ravni Age UK vključuje 75.000 prostovoljcev. Gre za nacionalno organizacijo, ki deluje predvsem na področju zagotavljanja storitev pomoči starejšim; deluje kot nacionalna mreža, ki povezuje lokalne enote. Vsaka od enot na lokalni ravni vodi t.i. charity shop – v trgovinah prodajajo stvari iz druge roke, ki jim jo podarijo posamezniki ali organizacije. Z zbranimi sredstvi financirajo druge storitve, ki jih izvajajo za starejše ljudi. Pri vsem tem imajo zelo pomembno vlogo ravno prostovoljci. Njihove vloge in zadolžitve so zelo jasno definirane, zaradi česar imajo občutek odgovornosti. Lokalni Age UK skupaj z nacionalni nekajkrat letno povabi prostovoljce na kosilo oz. večerjo.
Na sliki Barbara Goričan, Slovenska filantropija, in prostovoljca Raymond (88) in Grace (86) iz Age UK Berkshire.
V fokusnih skupinah se je pokazalo, da imajo prostovoljci največjo motivacijo za prostovoljsko delo, ker jim omogoča srečevati se s prijatelji, spoznavati nove ljudi, da se počutijo koristne, zavest, da pomagajo. Za prostovoljsko delo so se odločili v organizacij Age UK, ker pomaga starejšim.
Prostovoljcem je tudi zelo pomembno, da dobijo pohvalo in priznanje s strani nacionalne organizacije Age UK. Čeprav čutijo pripadnost tako lokalni kot nacionalni AGE UK, se jim zdi, da so premalo informirani.
Storitve, ki jih zagotavljajo na Age UK so:
- informiranje,
- svetovanje,
- družabništvo,
- podpora v skupnosti,
- finančno svetovanje.
Ostale storitve so tudi dnevni centri, varstvo za dementne …
Izvajajo pa tudi podporne storitve za prostovoljce:
- nabor prostovoljcev,
- usposabljanja,
- podpora mentorja,
- obveščanje,
- zahvala in priznanje.
Helena Liberšar