Slovenska filantropija, organizacija, ki v svoje delovanje vključuje veliko mladih prostovoljcev, ravno danes zaključuje mednarodno mladinsko izmenjavo, z naslovom Izmenjujmo spretnosti. Izmenjava, ki se jo je udeležilo 30 mladih iz Španije, Nemčije in Slovenije, je v okviru programa Erasmus+, potekala v Zapotoku blizu Iga. Tovrstne izmenjave premikajo meje tako lokalno, nacionalno in tudi globalno, hkrati pa povezujejo mlade iz različnih držav. Mladi so tudi v Vipavi, kamor so na povabilo Hiše Sadeži družbe Vipava prišli svoje spretnosti predstaviti, navdušili.
V sredo, 6. avgusta, se je v Vipavi v parku pred medgeneracijskim skupnostnim centrom Slovenske filantropije Hiša Sadeži družbe Vipava ob 17. uri zgodil prikaz vseh spretnosti, ki so jih mladi osvojili od 28. julija, ko se je izmenjava začela. S pomočjo mentorjev so pripravili glasbeno točko, teater, bruhanje ognja, hojo s hoduljami, cirkuške vragolije, izdelovanje zapestnic in izdelkov iz volne ter še mnogo drugih spretnosti. Vse to so predstavili pred zahtevnim občinstvom. Prišlo je okoli 100 ljudi, med njimi tudi župan Vipave, gospod Ivan Princes, ki je bil izjemno navdušen nad predstavljenim. Vsekakor so uživali tudi drugi. Vipava v svoji bogati zgodovini še ne beleži take mednarodne mladinske predstave.
Udeleženec Ferdi iz Ljubljane, 16 letni fant, ki se je prvič udeležil mednarodne izmenjave, nam je povedal, da si je na začetku predstavljal, da bo izmenjava kot počitnice s starši na morju – dolgčas, a je že v parih dneh videl, da je vse prej kot to. Hitro je začel spoznavati ljudi in sklepati nova prijateljstva ter simpatije. Ko je videl, kakšen je program, je postal navdušen. Takoj se je vklopil v skupino nemškega mentorja, ki je učil bruhati ogenj. Za Ferdija je bilo to prvič v življenju, ampak zagotovo ne zadnjič.
Za Karla Konrada, 18-letnega fanta iz organizacije Moorwiese, otroško doživljajsko igrišče v Berlinu, je to že četrta mladinska mednarodna izmenjava. In ponovno se je veliko naučil, izboljšal svoje znanje angleščine ter se naučil nekaj španskih besed. Razvil je tudi nove socialne veščine, kako delati z otroki, saj ni bil le udeleženec delavnic, ampak je že nekatere tudi sam vodil. Ima veliko željo, da bi se tovrstnih izmenjav udeleževal še v prihodnje.
Španska udeleženka, 16-letna Lucia, je bila na mladinski izmenjavi že drugič, najbolj pa jo je navdušila narava Slovenije. Še posebej ji je bilo všeč delati v prelepi naravi, kjer se je naša hiša, v kateri smo bivali, nahajala. Naučila se je nekaj slovenskih in nemških besed, predvsem pa je izboljšala znanje angleščine, kar ji bo še posebej koristilo v prihodnje. Sklenila je nova prijateljstva in simpatije ter je prepričana, da če se ji bo le ponudila priložnost, se bo v Slovenijo vrnila kot prostovoljka Evropske prostovoljne službe – EVS, Erasmus+.
Napisal: Dejan Štemberger s pomočjo udeleženk izmenjave Anje in Aishe.