Mednarodni dan prostovoljstva, ki ga obeležujemo 5. decembra, opozarja na velik prispevek prostovoljcev in nas hkrati vabi med prostovoljce. Prostovoljstvo namreč krepi imunski sistem in ščiti pred sebičnostjo in apatijo. Prostovoljci so nosilci optimizma, so ljudje, ki se na podlagi vrednot in človečnosti odzovejo na potrebe v družbi, so upanje, da imamo kot družba in človeštvo potencial za bolj pravičen razvoj sveta.
Brez prostovoljcev bi bilo življenje v Sloveniji bistveno osiromašeno. Vsakodnevno. Življenje ljudi, ki se spopadajo z velikimi stiskami, bi bilo še težje. Bilo bi bistveno manj kulturnih in športnih dogodkov. Pa vendar prostovoljstvo v družbi še vedno nima prave veljave in se prepogosto razume kot samoumevno. Nanj se spomni ob večjih humanitarnih krizah, ko so prostovoljci prvi, ki se aktivirajo na terenu.
Dnevno se na tisoče ljudi vključuje v reševanje aktualnih težav v Sloveniji, v zadnjem času tudi v reševanje stisk migrantov, ki prihajajo v Slovenijo. Brez prostovoljcev bi bilo življenje v Sloveniji ob prihodu beguncev bistveno drugačno, tako za begunce, kot za tudi za lokalne skupnosti, kjer so locirani begunski centri. Na terenu so prevzeli oskrbo beguncev s hrano in oblačili, spremljanje beguncev k zdravniku, čiščenje … so tisti člen v verigi, ki skrbi za to, da begunci ob prehodu Slovenije ohranijo vsaj kanček dostojanstva. Pogled v oči, stisk roke, objem, poslušanje zgodb, ki jih nosijo s sabo begunci so le majhne pozornosti, ki pa v velikih stiskah tudi veliko pomenijo.
Anica Mikuš Kos, predsednica Slovenske filantropije opozarja, da prepogosto slišimo, da zlo poraja zlo, in premalokrat, da dobro poraja dobro. Ob težkih zgodbah in strašnih napovedih si želimo, da bi se tudi skozi prostovoljstvo širilo več dobrega. »Moje globoko spoštovanje vsem prostovoljcem in še posebej tem, ki delajo v centrih za begunce, ob vlakih in avtobusih, povsod, kjer so begunci. V imenu Slovenske filantropije bi jim želela izraziti priznanje in spoštovanje za to, da delujejo kot ambasadorji človečnosti v naši državi in za to, kar dajejo ljudem, ki so se znašli v teh čudnih časih pri nas.«
PROSTOVOLJSTVO V ŠTEVILKAH
Zadnji zbir podatkov glede prostovoljstva je za leto 2014 in ne predstavlja dejanske vrednosti, saj je oddalo poročilo o prostovoljskem delu 744 prostovoljskih organizacij. Že samo v Slovenski mreži prostovoljskih organizacij, ki jo koordinira Slovenska filantropija, je povezanih več kot 1300 organizacij. Število organizacij, ki vključujejo prostovoljce, pa je še veliko večje.
Znotraj teh 744 organizacij je v letu 2014 opravljalo prostovoljsko delo 84.206 prostovoljcev, opravili pa so 10.056.740 ur prostovoljskega dela. Skupaj je bilo opravljenega za 104.355.621,00 EUR organiziranega prostovoljskega dela, kar nedvomno kaže na velik prispevek prostovoljskega dela k splošni družbeni blaginji v Sloveniji.
Spolna struktura prostovoljcev po zbranih podatkih za leto 2014 v Sloveniji je ponovno pokazala, da je večina prostovoljcev ženskega spola, 52.040 oziroma 61,80 % in 32.166 moškega spola, kar predstavlja 38,20 %.
Poročilo v celoti najdete na povezavi http://www.prostovoljstvo.org/resources/files/pdf/Novice/PorProst_2014.pdf