Pogovor z Boštjanom Matjašičem, strokovnim vodjem Hiše Sadeži družbe Metlika
Hiša Sadeži družbe je ena izmed mlajših medgeneracijskih hiš Slovenske filantropije. Nastala je na pobudo HSD Metlika, vrtca Metlika, Doma starejših občanov ter osnovne šole. Odprta je od novembra 2015, Boštjan je začel z delom le dva meseca kasneje.
»Na začetku je bilo zelo zanimivo, ker je bilo ogromno novih stvari, zame in za okolico. V januarju 2016 sem sodeloval še pri delu s prostovoljci, ki so pomagali v času begunskega vala v Dobovi. To izkušnja mi je ostala globoko v spominu, predvsem zaradi konkretne pomoči ljudem na terenu. Šlo je za razdeljevanje hrane in obleke, spremstvo k zdravniku, pomoč mamicam z otroki …«, Boštjan opisuje svoje začetke.
Po otvoritvi Hiše je bilo potrebno pridobiti uporabnike, prostovoljce, se povezati z drugimi društvi, nevladnimi organizacijami in institucijami v lokalnem okolju, pripraviti mesečni program aktivnosti, ki bi pritegnile lokalno populacijo k sodelovanju. Boštjanu je to uspelo in sedaj hiša uspešno delujejo že tretje leto.
»Danes imamo že stalne uporabnike, ki se dnevno oglasijo pri nas v Hiši, prav tako imamo izoblikovano mrežo prostovoljcev, ki vodijo posamezne delavnice in naredijo naš program še toliko bolj zanimiv. Odprti smo vsaj 8 ur od ponedeljka do petka, kdaj pa tudi dlje, odvisno od trajanja delavnice in prostega časa naših prostovoljcev.«
Od začetka leta 2017 je Hiša Sadeži družbe v projektu Večgeneracijskega centra Dolenjske in Bele krajine »Marela«, v okviru katerega se povezuje z Društvom za razvoj prostovoljskega dela Novo mesto in Centrom za izobraževanje in kulturo Trebnje. »Četudi nam je to prineslo več birokracije, imamo zagotovljen vir financiranja do leta 2021. Kar pomeni, da bo hiša lahko nadaljevala s programom in ga tudi širila. Marela prinaša tudi več usklajevanj in koordinacije, kar je dobro, saj bodo uporabniki imeli od našega sodelovanja največ.«
Po Boštjanovem mnenju je bilo pred tremi leti lažje privabiti prostovoljce, ker so ponujali nekaj novega, obenem pa je bilo več brezposelnih. »Marsikdo se je hotel predstaviti z dejavnostjo, spretnostjo, ki jo obvlada, npr. zdaj razne delavnice ponujajo muzeji, knjižnice, DSO-ji, v času počitnic tudi Rdeči križ in še kaka druga institucija. Trenutno je dokaj težko najti prostovoljce, saj so zaradi boljšega stanja v gospodarstvu več ali manj vsi zaposleni, kar je opazno tudi pri izboru kandidatov za javna dela. A ne bomo vrgli puške v koruzo, saj prihajajo nove generacije mladih, kot tudi mlajših upokojencev, ki bodo v bodoče pomembno krojili naš program. V hiši danes deluje 24 prostovoljcev, 10 je stalno aktivnih.«
Hiša Sadeži družbe Metlika kot vsaka druga Hiša Sadeži družbe v mreži Slovenske filantropije v svoje okolje prinaša tudi programe in projekte, ki jih Slovenske filantropija izvaja na nacionalni ravni – Dan za spremembe, Nacionalni teden prostovoljstva, Festival migrantskega filma. O svojem programu obveščajo ljudi preko e-novic, najbolj učinkovito pa je širjenje novic od ust do ust, saj se te v majhnem mestu hitro razširijo.
Hiša je hkrati prostor za druženje in organizacijo različnih dogodkov. Ljudje, ki jih zanimajo določene spretnosti, veščine, radi pridobivajo novo znanje in prihajajo na organizirane dogodke. Ostali, ki pa bi radi spregovorili o svojih težavah, pa se navadno oglasijo izven termina aktivnosti, kjer jim hiša nudi varen prostor za individualne pogovore o različnih življenjskih situacijah.
Uporabniki so večinoma lokalni prebivalci, ker pa je Hiša v neposredni bližini železniške postaje, so obiskovalci tudi tujci. V času počitnic je pogosto pri njih mladina, predvsem osnovnošolci, med letom pa jih obiskujejo in se udeležujejo aktivnosti večinoma starejši, upokojenci in brezposelni.
Boštjan si želi, da hiša živi in da se bo v prihodnosti razvijala in ponujala vedno nove stvari. »Tako smo letos izdelali nekaj visokih gred in jih zasadili. Sedaj imamo nekaj lastno pridelane zelenjave za izvedbo kulinaričnih delavnic. Pred hišo smo pred kratkim naredili gugalnici, na Dnevu za spremembe pa prebelili notranjost hiše. Redno vzdržujemo trato v okolici Hiše ter ostalo drevje in grmičke. Skratka, skrbimo za dobro počutje naših obiskovalcev in jih vključujemo v naše aktivnosti. Trudimo se združevati različne generacije in v skladu z osnovnim namenom večgeneracijskih centrov uspevamo prenašati znanja od starejših na mlajše in obratno.«
Boštjan Matjašič je najbolj zadovoljen, ko v ekipi vladajo dobri medsebojni odnosi. Osrečuje ga, da je delo odlično opravljeno delo, saj to daje pozitivni elan za nadaljnje podvige.