Slovenska filantropija je dvanajstič organizirala FESTIVAL MIGRANTSKEGA FILMA (FMF). V Ljubljano in 8 drugih mest po Sloveniji so ponovno prišle projekcije in spremljevalni dogodki, ki osvetljujejo različne obraze migracij, azila ter življenja beguncev.
Festival migrantskega filma je v Ljubljani potekal med 14. in 17. junijem v Kinodvoru, Slovenski kinoteki, Pritličju in na Slovenski filantropiji. Obiskovalci so si festivalske filmske projekcije lahko ogledali v Hišah Sadeži družbe in partnerskih organizacijah v Mariboru, Murski Soboti, Ljutomeru, Žalcu, Gornji Radgoni, Logatcu, Metliki in Črnomlju.
V petih sklopih – Nasilne meje, Portreti, Imperializmi, Mladoletniki in mladoletnice na poti ter Raznoliki obrazi migracij je festival gledalcem ponudil 21 filmov iz 12 držav. Na festivalu je gostovalo 8 filmskih ustvarjalcev in gostje spremljevalnih dogodkov. Tudi tokrat so bile v ospredju aktualne zgodbe o realnostih tistih, ki so bili prisiljeni svoj dom zapustiti bodisi zaradi vojn, kršitev človekovih pravic, revščine, pohlepa korporacij ali drugih razlogov. S filmskimi zgodbami in prispevki gostov smo opozorili na nasilne meje, še vedno obstoječe imperializme, zlorabo naravnih dobrin in migrantskih delavk in delavcev ter pomen solidarnosti.
IZJAVA ZA JAVNOST OB SVETOVNEM DNEVU BEGUNCEV (20. junij)
»Šest let po množičnih migracijah čez slovensko ozemlje in času, ko smo za hip pokazali kanček solidarnosti do »ubogih« beguncev, ki jih je z domov pregnala kruta vojna, so zgodbe migrantov izginile iz množičnih občil, pogosto jih nadomeščajo zgodbe o »problemih«, s katerimi se soočamo zaradi migracij. Toda ali so migracije res problem? Ali problem tiči predvsem v nas, v našem strahu pred neznanim in tujim, v našem strahu pred tem, kako se soočiti s posledicami preteklih napak? V naši nezmožnosti poiskati dobre in trajnostne rešitve za svojo prihodnost. Prebivalstvo Evrope se stara, Slovenija bo, če bo želela preprečiti upad števila delovno sposobnega prebivalstva, po nekaterih projekcijah potrebovala letni selitveni prirast, ki bo presegal 10.000 ljudi letno. Mi pa sodobne migracije obravnavamo predvsem kot varnostni problem. Ukvarjamo se pretežno z vračanjem migrantov, ki bi želeli vstopiti v našo državo, sprejemamo zakonodajo, ki ljudem onemogoča pridobitev mednarodne zaščite, migrantom zaostrujemo pogoje za pridobitev statusa in omejujemo njihovo pravico do družinskega življenja. Vključevanje v družbo pogosto razumemo enostransko, predvsem v smislu postavljanja pogojev, ki jih morajo migranti izpolniti, da bodo postali del naše družbe. Mi pa jim pri tem ne pridemo dovolj naproti.«
– mag. Franci Zlatar, vodja programa Migracije na Slovenski filantropiji
V četrtek, 10. junija ob 17. uri smo v ljubljanskem Mestnem muzeju organizirali predfestivalski dogodek v sodelovanju s Platformo SLOGA (projekt Climate of Change) in okoljsko organizacijo Focus (projekt Our Food. Our Future – Lačni pravičnosti). Po projekciji filma Revolucija 25% (The 25% Revolution, 2021) je sledil pogovor Človeški obrazi podnebnih sprememb: Vplivi podnebnih sprememb na migracije.
PONEDELJEK, 14. 6.
Otvoritev festivala je bila v ponedeljek, 14. junija ob 21.30 uri na Kinodvorovem Kinodvorišču v Ljubljani. Otvoritveni film Izziv solidarnosti (Défi de solidarité, 2019) sta posneli francoski avtorici Anne Richard in Caroline Darroquy.
Fotografije: Azadeh Hashemzadeh
TOREK, 15. 6.
Letos smo spregovorili tudi o zlorabi naravnih dobrin ter migrantskih delavk in delavcev, dogodek smo organizirali v sodelovanju z okoljsko organizacijo Focus. Ob 18.00 uri sta bila v Slovenski kinoteki na sporedu filma Ukradene ribe (Stolen fish, 2020) in Naš teritorij (Notre territoire, 2019), po projekciji pa smo se pogovarjali z Emilio Pluskota, producentko filma Ukradene ribe (pogovoru se bo pridružila v živo preko Zooma), Goranom Lukićem iz Delavske svetovalnice in Živo Kavka Gobbo iz okoljske organizacije Focus.
Dogodek s premiero filma Filmski obzornik 80 – Metka, Meki (2021) in pogovorom smo organizirali v sodelovanju z Mestom žensk in Kinodvorom. Projekcija je bila na sporedu ob 21.30 na Kinodvorovem Kinodvorišču, sledil je pogovor z Niko in Metko Autor (režiserka in protagonistka filma).
Fotografije: Nada Žgank
Nika Autor: Filmski obzornik 80 – Metka, Meki http://wow.cityofwomen.org/sl/content/filmski-obzornik-80-metka-meki Nika Autor: Filmski obzornik 80 – Metka, Meki http://wow.cityofwomen.org/sl/content/filmski-obzornik-80-metka-meki Nika Autor: Filmski obzornik 80 – Metka, Meki http://wow.cityofwomen.org/sl/content/filmski-obzornik-80-metka-meki
SREDA, 16. 6.
V Slovenski kinoteki je bila ob 18.00 projekcija filma Svoboda, to je velika beseda (La libertad es una palabra grande, 2018), po projekciji pa je sledil pogovor z Guillermom Rocamora, avtorjem filma, v živo preko Zooma.
Ob 21.30 smo v sodelovanju z Mestom žensk na dvorišču Slovenske filantropije organizirali Kino na prostem. Po projekciji videa Katastrofični blues I (2020) je sledil pogovor z ustvarjalkami filma.
ČETRTEK, 17. 6.
Zadnji festivalski dan sta bili ob 17.30 v Slovenski kinoteki na sporedu projekciji filmov Reka duhov (Rijeka Duhova, 2019, Zoran Kosanović) in Go game (2019, Nadina Maličbegović). Po tem je sledil pogovor Nasilne meje z avtorjema in fotografom Joštom Frankom.
Fotografije: Azadeh Hashemzadeh
Festival smo zaključili ob 20. uri na dvorišču Slovenske filantropije z večerjo palestinske kulinarike in projekcijami petih kratkih filmov v okviru dogodka Kino na prostem.
Več o programu letošnjega festivala in spremljevalnih dogodkih lahko preberete na spletni strani festivala http://fmf-slovenija.si.
Udeležba na dogodkih je bila brezplačna z izjemo ljubljanske premiere filma Filmski obzornik 80 – Metka, Meki (Nika Autor, 2021), ki bo prikazan v sodelovanju z Mestom žensk in Kinodvorom.
Obiskovalke in obiskovalce naprošamo, da se držijo veljavnih epidemioloških ukrepov.