“Približuje se Festival migrantskega filma. V mesecu juniju se spominjamo vseh, ki so morali svoj dom zapustiti zaradi vojn, naravnih in drugih nesreč, kršitev človekovih pravic ali pa ker v svoji domovini niso imeli pogojev za dostojno, človeka vredno življenje. Letos obeležujemo 30-letnico prihoda beguncev iz Bosne in Hercegovine, tudi 30-letnico nastanka Slovenske filantropije, katere delovanje je tesno povezano s skrbjo za begunce. Po 30 letih na evropskih tleh ponovno divja vojna in ponovno k nam množično prihajajo begunci. Vmes so se zgodile množične migracije v letih 2015/2016 in rezilna žica na meji, tista rezilna žica, ki simbolizira migrantsko politiko zadnjih let: politiko, ki je kreirala prostore izključevanja, politiko, ki strogo ločuje »prave begunce« in migrante, politiko, ki ljudi označuje za »ilegalce« in jih potiska na obrobje, na življenje brez pravic, v begunskih taboriščih, v džunglah.
Pogosto govorimo, da smo v Sloveniji v 90. letih begunce lepo sprejeli: sprejeli smo jih v svoje domove, nudili smo jim različne oblike pomoči, le država se dolgo ni zganila in jim podelila statusa ter jim s tem omogočila vključevanje v družbo. Še lepše je videti situacija danes, ko begunce iz Ukrajine sprejemamo odprtih rok: ponujamo jim nastanitve, humanitarno pomoč, učimo jih slovenščine, ponujamo jim zaposlitve. Sprejeli smo tudi ustrezno zakonodajo, ki jim omogoča status in s tem povezane pravice. Toda ali je tako tudi v praksi? Realnost je takšna, da begunci izjemno dolgo čakajo na status, še dlje na odločbe o dodelitvi pavic. Vojna v Ukrajini bo kmalu izginila z naslovnic časopisov, mi pa bomo na begunce ponovno pozabili. Pozabili bomo, da v nekih odmaknjenih begunskih centrih, v nekih ne-prostorih bivajo ljudje, ki so izključeni in pozabljeni.
Nova politika bo z meje odstranila rezilno žico. Ali bo odstranila tudi prepreke v naših glavah? Govori se, da bodo rezilno žico nadomestili droni. Ali bodo ti bolj človeški? Ali bodo omogočali pravičnejši dostop do mednarodne zaščite? Ali bodo spremenili našo percepcijo migrantov? Bodo omogočili bolj odprte meje ali bodo predstavljali le novo, sodobno obliko izključevanja?”
-Franci Zlatar, izvršni direktor Slovenske filantropije