Uvodno izobraževanje, ki se ga letno udeleži okoli 250 posameznikov, je namenjeno vsem, ki se pripravljajo na prostovoljsko delo, in tudi tistim, ki že delujejo kot prostovoljci. Dotika se splošnih tem, ki so pomembne za izvajanje prostovoljskega dela. Daje širši pogled na področje prostovoljskega dela in prostovoljko/prostovoljca opozori na nevarnosti v prostovoljskem delu ter usmerja njeno/njegovo ravnanje. Usposabljanje je zasnovano po metodah izkustvenega učenja, vsi udeleženci so povabljeni k raziskovanju posameznih tem ter izmenjavi izkušenj.
Poglobimo se v naslednje teme:
- kaj je prostovoljstvo in kakšna je njegova vloga v družbi,
- delo z raznolikimi posamezniki in odnos do stigmatiziranosti v družbi,
- veliko dajem in še več dobivam, motivacija za prostovoljsko delo,
- odnos med prostovoljcem in uporabnikom,
- komunikacija,
- pravice in odgovornost prostovoljcev,
- etična načela pri prostovoljskem delu.
Izobraževanje poteka dva dni, v petek od 16. do 20. ure in soboto od 9. do 16. ure, v prostorih Slovenske filantropije v Mariboru (Partizanska cesta 29,
2000 Maribor).
Kako se lahko prijavite na usposabljanje?
- Izpolnite prijavnico ali oddajte elektronsko prijavo.
- Po poteku roka prijave vas bomo v obvestili, ali bomo izboraževanje izvedli (minimalno število udeležencev je osem). V primeru prezasedenosti termina vas bomo prestavili na drugi termin.
Nekaj vtisov udeležencev usposabljanja:
“Bil je odličen vikend, izvedela sem veliko stvari, ki mi bodo koristile ne samo v prostovoljstvu ampak tudi v življenju.”
“Všeč mi je bilo, da smo se dotaknili vseh tistih področjih, na katere mnogokrat pozabljamo (tudi kot prostovoljci). Hvala in širimo ideje prostovoljstva še naprej.”
“Usposabljanje je bil zanimivo, izčrpno in ne predolgo. Dobil sem veliko primerov iz prakse, ki so po mojem mnenju pomemben del začetka.”
Uvodno izobraževanja za prostovoljce so brezplačna in financirana s strani MDDSZEM. Slovenska filantropija si pridržuje pravico, da usposabljanje v primeru premajhnega števila prijav odpove.