15. Festival migrantskega filma

Slovenska filantropija že od leta 2010 organizira Festival migrantskega filma. Letošnji, petnajsti festival, smo iz običajnega junijskega termina prestavili na jesen, tako da je potekal od 23. do 26. septembra v Ljubljani v Kinodvoru, Slovenski kinoteki, Pritličju, na AGRFT in Slovenski filantropiji, festivalske filmske projekcije pa so si obiskovalci_ke lahko ogledali tudi v Hišah Sadeži družbe in partnerskih organizacijah v Črnomlju, Gornji Radgoni, Kopru, Logatcu, Mariboru, Metliki, Murski Soboti in Žalcu. Prikazali smo 22 filmov iz 14 držav, nekaj projekcij izven Ljubljane organiziramo tudi še v oktobru, tako da si oglejte program FMF na poti.

Letos smo se dotaknili aktualnih zgodb, povezanih z genocidom v Palestini, kriminalizacijo solidarnosti, ženskami v migracijah, nasilnimi mejami, kriznimi razmerami in pohlepom korporacij. S filmskimi zgodbami in prispevki gostov pozivamo k razmisleku o aktualni migracijski politiki in ponujamo drugačen pogled na ljudi, ki so podvrženi nezakonitim prisilnim vračanjem ter ostajajo za mejnimi ograjami in bodečimi žicami v nehumanih razmerah.

»V času, ko v svetu divja vse več uničujočih in dolgotrajnih vojn, ko se celotna območja spreminjajo v velikanske zapore na prostem, iz katerih ni pobega, se Evropa še bolj zapira pred ljudmi, ki iščejo pomoč, mir, preživetje. Namesto prizadevanj za sprejem in integracijo smo priča postavljanju novih in novih ovir na migracijskih poteh, zaradi česar onkraj zunanjih meja EU nastajajo novi in novi zapori za migrante_ke, vsi enako brezizhodni. Da bi prevzeli odgovornost za vsaj del sedanjih svetovnih razmer, je iluzija … solidarna Evropa pa le še bled spomin.«

Katarina Rotar, koordinatorica festivala

V sredo, 18. septembra smo na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT) organizirali predfestivalski dogodek v sodelovanju z AGRFT in Regionalnim predstavništvom UNHCR za Srednjo Evropo. Po projekciji treh filmov palestinskega režiserja (Xenos, 2014; Mož, ki se je vrnil, 2016 in 3 logični izhodi, 2020) Mahdija Fleifela je sledil pogovor s palestinskim aktivistom in pravnikom Majdom Nasrallahom, ki ga je vodila Kristina Božič, organizirali pa smo ga v sodelovanju z Amnesty International Slovenije. Dogodek je potekal v okviru cikla Kinofilm, ki ga organizira AGRFT.

OTVORITEV FESTIVALA

Festival migrantskega filma smo tradicionalno otvorili v Kinodvoru, letos s projekcijama filmov Eldorado (2023) in Zadnja priložnost (Die letzte Chance, 1945). Po projekciji je sledilo druženje in pogostitev.

Fotografije: Azadeh Hashemzadeh

SVETOVNA CUKRARNA IN KINO NA PROSTEM NA SLOVENSKI FILANTROPIJI

Na SlovenskI filantropijI v okviru Festivala migrantskega filma že tradicionalno pripravljamo dogodek na prostem. Po dogodku z naslovom Svetovna cukrarna, kjer je množica vključenih v naše programe predstavila slaščice iz vsaj 12 držav in 4 kontinentov, so sledile projekcije štirih kratkih filmov v okviru Kina na prostem.

OBFESTIVALSKO DOGAJANJE – POGOVORI Z GOSTI IN GOSTJAMI

Letos je na festivalskih pogovorij gostovalo 12 posameznikov in posameznic. Posledica tega je bila množica zanimivih pogovorov, ki vedno poglobijo in razširijo razumevanje konteksta in zgodb za in okoli filmov.

Torek, 24. 9.

  • Pogovor o nastanitvah za migrante z Romano Zidar iz UNHCR, Primožem Jamškom iz Urada za oskrbo in integracijo migrantov, Antejo Tomašič iz Mirovnega inštituta, Petrom Tomažičem iz Slovenske Karitas ter Ognjenom Radivojevićem in Mariyo Ardyukovo iz Slovenske filantropije

Sreda, 25. 9.

  • Pogovor z režiserjem filma To jungo življenje (This Jungo Life, 2024) Davidom Fedelejem in Lorenzom Leonellijem iz Regionalnega predstavništva UNHCR za Srednjo Evropo

Dogodek je potekal v okviru cikla Kinofilm, ki ga organizira AGRFT.

  • Pogovor o ekstraktivizmu in izkoriščanju naravnih virov z Jeleno Bunić, predstavnico srbske iniciative Marš sa Drine!; Markom Murčem, filmskim ustvarjalcem in Eleno Lunder iz Focusa

V sodelovanju z okoljsko organizacijo Focus. Dogodek je del projekta “Re:boot”, ki ga sofinancira Evropska unija (program DEAR). Vsebina je izključna odgovornost izvajalca projekta, Focus, društva za sonaraven razvoj, in ne odraža nujno stališča Evropske komisije.

Četrtek, 26. 9.

  • Pogovor z Aleksandro Chrzanowsko iz poljske organizacije Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
Deli prispevek:
  • Cara Mengekstrak Domain dari URL di Notepad++
  • WordPress CMS Checker
  • slot gacor