“V dvajsetih letih obstoja mreže se nam je v tem tednu v Slovensko mrežo prostovoljskih organizacij pridružila 2.000 organizacija.
Ideja mreže, ki bi povezovala prostovoljske organizacije in prostovoljke_ce, omogočala srečevanja med njimi, za to mrežo pa bi stala skupina ljudi, ki bi organizacijam nudila podporo preko informiranja, izobraževanja in spodbujanjem skupnega zagovorništva za promocijo in razvoj prostovoljskega dela v Sloveniji, je začela nastajati leta 2003. V skupini, ki je bila to idejo pripravljena razvijati smo bili na začetku trije: Tereza, Nina in Primož, potem se nam je pridružila še Eva.
Sodelovanje smo pričeli s podporniki iz drugih organizacij, večinoma iz Ljubljane in okolice in za začetek vzpostavili spletno stran mreže. Za skupni simbol mreže smo izbrali dve prepleteni roki, ki še danes ponazarjata simbol medsebojne podpore in solidarnosti, ki jo izraža prostovoljsko delo. Da bi dosegli tudi druge organizacije po Sloveniji, smo se odpravili na teren, obiskovali posamezne organizacije, predstavljali ideje mreže na posvetih, okroglih mizah in drugih dogodkih. Ob trkanju na vrata smo jih vabili v mrežo s ponudbo podpore pri iskanju prostovoljcev ter vključevanjem v skupne prostovoljske akcije in druge aktivnosti. Da bi omogočile skupni razvoj prostovoljskega dela v Sloveniji, so si članice mreže v letih delovanja prizadevale tako na individualni kot tudi na nacionalni ravni, kjer je sočasno potekalo zagovorništvo za ureditev področja prostovoljskega dela. Želeli smo si, da se posameznike_ce, ki želijo darovati svoj čas, znanje in veščine, da bi pomoč ponudili nekomu ali nečemu, ki to pomoč potrebuje, kvalitetno vključi v organizirano prostovoljsko delo … in da se jih ne izkorišča.
V letu 2009 je bila Slovenska mreža prostovoljskih organizacij prvič prepoznana in podprta kot vsebinska mreža na področju prostovoljstva na razpisu Ministrstva za javno upravo. Lažje smo zadihali in začeli še bolj intenzivno delati na razvoju in projekt zagovarjali s takrat 560 vključenimi organizacijami, ki so prepoznale prednosti vizije nacionalne mreže prostovoljskih organizacij. V letu 2011 smo v sodelovanju z drugimi dosegli zakonsko ureditev področja prostovoljskega dela z Zakonom o prostovoljstvu.
Do danes smo preko mreže:
- razvili že tretjo spletno stran, preko katere letno informiramo 40.000 obiskovalk_cev
- drugo spletno aplikacijo (EVI) preko katere trenutno delo prostovoljk_cev evidentira 550 organizacij
- letno imamo stike z več kot 2.500 organizacijami, ki jim nudimo podporo pri organiziranju in izvajanju prostovoljstva
- ponudimo preko 150 usposabljanj letno za koordinatorke_je in mentorice_je prostovoljcev, prostovoljke_ce in tiste, ki bi to želeli postati
Dober primer vpliva tega projekta sem tudi jaz, Vesna. Na Slovensko filantropijo sem prvič stopila leta 2016 kot nekdo, ki je iskal prostovoljsko priložnost zase. To je bila prva organizacija, ki se je pojavila v brskalniku, ko sem vtipkala besedo prostovoljstvo in tista organizacija, ki mi je prostovoljstvo približala na tako podporen in ljubeč način, da sem to zgodbo želela soustvarjati tudi jaz. Vesela sem, da kot zaposlena na filantropiji zdaj to počnem v družbi vseh 2.000 predstavnic_kov, koordinatoric_jev, mentoric_jev in prostovoljk_cev, ki sestavljajo Slovensko mrežo prostovoljskih organizacij.
Delo mreže se še danes nenehno širi. Širi se ob vsakem obisku organizacij na terenu, preko katerega ostajamo v stiku z aktualnimi potrebami, pa tudi ob vsakem majhnem ali velikem prostovoljskem dogodku, ki ga organiziramo ali se ga soudeležimo. Širi se s širitvijo prostovoljskih pisarn v Maribor in Koper, s povezovanjem z drugimi regionalnimi stičišči in prostovoljskimi pisarnami po Sloveniji. Širi se tudi z znanji, ki jih prejemamo ob našem strokovnem izpopolnjevanju v okviru mreže Evropskega prostovoljskega centra (CEV). Širi se vsakokrat, ko prejmemo klic zainteresirane_ga posameznice_ka, ki išče prostovoljsko delo zase, ali organizacije, ki želi vzpostavljati ali razvijati prostovoljsko delo.
Za konec še jaz, Nina, dodajam, da sem srečna, da sem del te navdihujoče zgodbe, in da z mrežo rastem tudi jaz. S tem raste tudi krog čudovitih ljudi, ki sem jih spoznala v tem času in ki so prispevali vsak svoj košček k razvoju prostovoljstva. In mene z njim.”
– Nina Lukashevich, vodja programa Prostovoljstvo in Vesna Strlič, pomočnica / namestnica vodje