Mladostniki brez spremstva, nastanjeni v Postojni, so tudi v maju pokazali, da jim zagnanosti, radovednosti in energije nikoli ne zmanjka!
V pridnem ritmu so se učili slovenščine, angleščine in zagnano reševali domače naloge. Ob tem so spoznavali pomen ločevanja odpadkov in raziskovali Postojno ter spoznavali slovensko kulinariko. Nismo pa pozabili niti na zdravje! Na odlični delavnici, ki jo je pripravila Legebitra, smo se pogovarjali o pomembnosti skrbi za spolno zdravje – odprto, varno in poučno.
Športni duh ni počival – mladoletniki so redno trenirali, hodili v fitnes, se preizkušali v plezanju, osvajali Sovič in se učili plavati! Ustvarjalnosti ni manjkalo – v likovnih, video in glasbenih delavnicah so izrazili svojo domišljijo in talente. Na kuharskih delavnicah pa so razvajali brbončice z dobrotami iz svojih držav in dokazali, da tudi kuhanje povezuje!
Poseben dan smo preživeli na čudoviti samooskrbni kmetiji Frank v Topolcu – najlepša hvala Tamari Urbančič za povabilo, srčen sprejem, domačo fižolovko, med, zelišča ter učno lekcijo o košnji in naravi! Navdihnjeni z naravo so mladoletniki nato v okviru vrtnarske delavnice zasadili zelišča in dišavnice v korita in ustvarili svoj mini zeliščni vrt v Namestitvenem in sprejemnem centru.
Majsko raziskovanje smo zaključili z obiskom Kopra, kjer smo obiskali Prostovoljsko pisarno Slovenske filantropije, spoznali delo humanitarnih organizacij ter priskočili na pomoč pri razkladanju donacij v Centru Karitas Koper – ker se dobro z dobrim vrača, kot pravijo mladoletniki brez spremstva.
Vsak dan prinaša novo znanje, izkušnje in nasmehe. Veselimo se že junijskih dogodivščin!
Objava je del projekta Psihosocialna pomoč in prostočasne aktivnosti za mladoletnike brez spremstva, ki je financiran s strani Evropske unije preko Sklada za azil, migracije in vključevanje (AMIF) ter Urada za oskrbo in integracijo migrantov Republike Slovenije.
Projekt je namenjen izvajanju podpore mladoletnikom brez spremstva, nastanjenim v kapacitetah Urada za oskrbo in integracijo migrantov. Cilj je izvedba prostočasnih in izobraževalnih aktivnosti, ki spodbujajo njihov osebnostni razvoj in potenciale ter spodbujanje njihove integracije v lokalno kot tudi širšo slovensko okolje.